Home Lajme Zgjedhjet presidenciale, numërohen 35% e votave, kush është kandidati që po kryeson bindshëm

Zgjedhjet presidenciale, numërohen 35% e votave, kush është kandidati që po kryeson bindshëm

0
Zgjedhjet presidenciale, numërohen 35% e votave, kush është kandidati që po kryeson bindshëm

Ditën e sotme në Turqi është mbajtur raundi i dytë i zgjedhjeve presicenciale.

Sipas mediave të huaja, nga 35.81% të votave të numëruara deri më tani, Erdogan është përpara me 55%, ndërsa Kilindaroglu merr 44% të votave.

Advertisements

Turqit votuan për Asamblenë Kombëtare në raundin e parë më 14 maj. Partia e Erdoganit ka një shumicë komode në organin prej 600 vendesh.

Advertisements

323 për nacionalistët AKP dhe MHP të Erdoganit

212 për Republikanët (CHP) dhe Partia e Mirë e Meral Aksener

65 vende për partitë më të vogla të majta.