Kërkimi i fundit për Madeleine McCann ka përfunduar në Portugali.

Advertisements

Oficerët kanë shpenzuar tre ditë duke krehur një rezervuar dhe një shkurre përreth, pasi kanë marrë “disa informacione”.

Nuk dihet ende nëse është gjetur ndonjë gjë e rëndësishme, por një numër çantash janë marrë nga vendi.

Advertisements

Një varkë policie hyri në ujë në digën Arade në komunën Silves të martën.

Personeli filloi të gërmonte në një zonë toke në një gadishull në Barragem do Arade të mërkurën pasdite. Një burim i afërt me hetimin i tha agjencisë së lajmeve Reuters, se nuk kishte “asgjë për të raportuar” pas kërkimit.

Prokurori gjerman, Christian Wolters, shtoi: “Sigurisht që ka një pritshmëri të caktuar, por nuk është e madhe”.

Ai i tha Reuters se ishte e rëndësishme të tregohej se autoritetet po hetonin rastin.

Rezervuari është rreth 31 milje nga vendi ku vajza britanike u zhduk gjatë pushimeve familjare në Praia da Luz në Algarve më 3 maj 2007. Madeleine ishte vetëm tre vjeç në atë kohë

“Sigurisht që ne jemi ende në kërkim të trupit,” tha zoti Wolters. “Ne nuk po kërkojmë vetëm këtë, sigurisht. Ka edhe gjëra të tjera.”

“Çdo zbulim i veshjeve mund të ndihmojë hetimin,” tha ai.

Prokurorët gjermanë vitin e kaluar e quajtën Christian B të dyshuar zyrtar për zhdukjen e Madeleine.

Pretendohet se i dënuari abuzues i fëmijëve dhe tregtar droge vizitonte rezervuarin.

Christian B aktualisht ndodhet në burg për përdhunimin e një gruaje 72-vjeçare në të njëjtën zonë të rajonit të Algarve nga ku u zhduk Madeleine, por ai nuk është akuzuar për asnjë krim lidhur me zhdukjen.