Home Lajme Mbyllet procesi i votimit në Turqi, nis numërimi

Mbyllet procesi i votimit në Turqi, nis numërimi

0
Mbyllet procesi i votimit në Turqi, nis numërimi

Janë mbyllur zyrtarisht qendrat e votimit në Turqi dhe ka nisur procesi i numërimit, Turqia nuk ka exit poll, por rezultatet paraprake pritet të vijnë brenda disa orësh.

Qendrat e votimit u hapën në orën 8 të mëngjesit (05:00 GMT) të dielën dhe u mbyllën në orën 17:00 (14:00 GMT), raportojnë mediat e huaja.

Advertisements

Për zgjedhjen e presidentit të 13-të të Turqisë, i cili do të shërbejë një mandat pesë-vjeçar, rreth 61 milionë votues iu drejtuan sot 191,884 qendrave të votimit.

Advertisements

Sipas rezultateve përfundimtare të raundit të parë të 14 majit, numri i votuesve të regjistruar në vend