Home Lajme Bllokohet në gjirin e Vlorës mjeti lundrues për peshkim të paligjshëm, gjobitet me 10 mijë lekë drejtuesi

Bllokohet në gjirin e Vlorës mjeti lundrues për peshkim të paligjshëm, gjobitet me 10 mijë lekë drejtuesi

0
Bllokohet në gjirin e Vlorës mjeti lundrues për peshkim të paligjshëm, gjobitet me 10 mijë lekë drejtuesi

Në vijim të kontrolleve që po kryhen nga Policia Kufitare, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë detare, zbatimin e ligjeve dhe rregullave të lundrimit, si dhe për goditjen e krimeve kufitare, në bazë të informacionit të siguruar, për një mjet lundrues që kryente peshkim të paligjshëm, në vendin e quajtur “Gjiri i Shën Janit”, në gjirin e Vlorës, shërbimet e SPK Triport, së bashku me mjetin lundrues të Policisë, shkuan menjëherë në këtë zonë, për të verifikuar informacionin e marrë.

“Në afërsi të gjirit të Shën Janit, u konstatua mjeti lundrues tip varkë plastike, me 2 shtetas në bord, ku gjatë kontrollit rezultoi se nuk kishte dokumentacionin e nevojshëm në bord. Gjithashtu, në një enë termus-mbajtëse u gjet një sasi peshku i llojit “Sarmua”.

Advertisements

Shërbimet e Policisë Kufitare ndëshkuan me masë administrative 10 000 lekë të rinj, drejtuesin e varkës, shtetasin V. K., si dhe bllokuan mjetin lundrues, deri në sqarimin e plotë të rrethanave të këtij rasti nga përgjigjja e ekspertimit që do të bëhet nga specialistët e Inspektoriatit te Peshkimit Vlorë,” njoftoi policia.

Advertisements