Policia arrestoi dje pesë persona dhe shpalli në kërkim katër të tjerë nën akuzat se kanë kryer atentat me armë zjarri tre vite më parë ndaj ish-prokurorit Arian Ndoja dhe dy personave të tjerë, në afërsi të mbikalimit të Shkozetit, teksa udhëtonin në autostradën Tiranë – Durrës. Dyshimet janë se një i penduar ka pranuar që të bashkëpunojë me drejtësinë duke treguar emrat e personave që organizuan dhe morën pjesë në atentat.

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të arrestuarit nën akuzat e vrasjes së funksionarëve publikë në tentativë, grup i strukturuar kriminal, mbajtje armësh dhe municioni pa leje si dhe vjedhje të përsëritura. Tre nga të arrestuarit janë banorë të Durrësit dhe dy të tjerë janë banues në Tiranë.

Advertisements

Ata dhe katër të tjerët e shpallur në kërkim, kanë bashkëpunuar në sulmin me armë zjarri që u krye në nëntor të vitit 2019 ndaj automjetit me të cilin po udhëtonin nga Durrësi në Tiranë ish prokurori Arian Ndoja, Aleksandër Laho dhe Andi Maloku. Ky i fundit ndërroi jetë në spital, ndërsa dy të tjerët u mjekuan nga armët e zjarrit.

Forcat e rendit kontrolluan gjatë operacionit “Komploti” nën koordinimin e SPAK-ut 11 banesa në Tiranë, Durrës dhe Fushë Krujë, ku sekuestruan armë, jelek antiplumb, dylbi, monedha, telefonë dhe dokumente pronash.

SPAK (Struktura e Posaçme kundër Krimit dhe Korruësionit) njoftoi se pas atij atentati ishin identifikuar fillimisht të pandehurit Redjan Rraja dhe Ariol Halilaj, për të cilët po vijon gjykimi pranë Gjykatës së Posaçme.

Advertisements

Ndërsa për identifikimin e bashkëpunëtorëve të tjerë që kanë marrë pjesë në këto ngjarje ishin veçuar aktet ligjore dhe vazhduan hetimet, deri sot kur ata një pjesë u arrestuan dhe pjesa tjetër u shpallën në kërkim. Organet e rendit po bashkëpunojnë me autoritetet e huaja për kapjen dhe ekstradimin e tyre.

Hetimi u përmbyll nga bashkëpunimi i ngushtë mes policisë Byrosë Kombëtare të Hetimit, si dhe agjencive të huaja të zbatimit të ligjit, bëri të ditur SPAK. Ish prokurori i Durrësit, Arian Ndoja u sulmua me breshëri automatiku dhe mbeti i plagosur gjatë ecjes në autostradë në një automjet me Aleksandër Laho, ndërsa shoferi Andi Maloku humbi jetën.

Ish prokurori Ndoja kishte urdhëruar atë kohë arrestimin e Drejtorit të Hipotekës së Durrësit, Liridon Pula. Para se të emërohej prokuror, Ndoja kishte punuar si avokat Laho, personi që udhëtonte me të në makinë, është i dyshuar për përfshirje ne aktivitete kriminale, që ka ndryshuar disa herë identitetin.

Arjan Ndoja u shkarkua nga detyra më 6 maj 2022, pasi Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi një sërë problemesh gjatë hetimit në kriterin e figurës dhe profesionalizmit, që u konsideruan se kishin cënuar besimin e publikut tek drejtësia.

Të arrestuar dje:

Bashkim Haxhija – 54 vjeç (banues në Durrës)

Marsel Decka – 38 vjeç (banues në Durrës)

Endrit Sinani – 29 vjeç (banues në Tiranë)

Genti Ndërjaku alias Kili Ndërjaku – 40 vjeç (banues në Durrës)

Juljan Pjetri – 45 vjeç (banues në Tiranë)

Të arrestuar më parë;

Redjan Rraja

Ariol Halilaj

Në kërkim:

Julian Meçaj

Plaurent Dervishaj

Ramazan Rraja

A.SH. (alias D. Sh)

Sekuestrimet;

Kontrolle në tre qytete Tiranë, Durrës dhe Krujë

1 armë gjahu

1 jelek antiplumb

2 jelekë shpëtimi

dylbi me rreze të largët

5 automjete

4 milionë lekë

6 aparate celulare

50 kontrata shit-blerjeje pronash

Dokumente të tjera

11 ora dore të markave të shtrenjta

Sende të tjera të ndryshme

/5pyetjet.al