Pronarja e bizhuterive “Tiffany” në Turqi thuhet se ka vdekur pasi ka rënë nga një anije turistike. Sipas mediave të huaja mësohet se 71-vjeçarja ,Dilek Ertek, besohet se ka vdekur pasi ka rënë në det më 26 tetor.

Biznesmenia që prej asaj dite ishte raportuar e zhdukur dhe forcat e shpëtimit nuk janë ndalur në asnjë moment për gjetjen e 71-vjeçares, mirëpo pa rezultat.

Advertisements

Ertek ishte në anijen e lundrimit Norvegjisht Spirit, pasi kishte hipur në të më 24 tetor me synimin për të festuar ditëlindjen e saj të 72-të në ishullin e vogël të Paqësorit Bora Bora më 5 nëntor, lundim i cili më pas do të përfundonte në Haëaii.

Megjithatë, dy ditë pas udhëtimit ajo u zhduk dhe tani besohet se ka vdekur.

Pamjet e sigurisë nga anija tregojnë një figurë të panjohur që bie në bord rreth orës 3:00 të mëngjesit të 26 tetorit, për të cilin autoritetet besojnë se është Ertek.

Advertisements

U organizua një kërkim për trupin e saj, por ata nuk arritën ta gjenin, përpjekjet për gjetjen e saj tani kanë përfunduar.

Djali i saj, Gökçe Atuk, pretendon se disa bizhuteri shumë të vlefshme janë zhdukur nga kabina e nënës së tij.