Dy zjarrfikës në Aeroportin Ndërkombëtar Lima të Perusë kanë humbur jetën të premten si pasojë e përplasjes së aeroplanit gjatë ngritjes në aeroport me kamionët e zjarrëfikësve.

Ministria e shëndetësisë tha se 20 pasagjerë janë shtruar në spital, me të paktën dy që janë në gjendje të rëndë.

Advertisements

Videot e incidentit të postuara në rrjetet sociale tregojnë momentin kur avioni përplaset me kamionin, dhe më pas merr flakë.

Lima Airport Partners, kompania që menaxhon Aeroportin Ndërkombëtar Jorge Chavez, tha se ishin pezulluar fluturimet. Në aeroplan ndodheshin 120 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit.

Advertisements