Një emigrant i paligjshëm shqiptar, Riza Hasa është arrestuar në një shtëpi bari në Qarkun Durham për të shlyer një borxh ndaj atyre që e kontrabanduan në Angli.

Sipas mediave britanike, Hasa kishte qenë në Britani të Madhe për rreth tre muaj pasi kishte mbërritur në vend me anije dhe iu dha strehim i përkohshëm në një hotel.

Advertisements

Por 27-vjeçari u “arratis” nga hoteli pasi një burrë i ofroi të punonte në një fermë kanabisi në Trimdon. Hasa më pas u mësua se si të kujdesej për bimët e kanabisit përpara se policia të bastiste fermën më 23 tetor të këtij viti dhe ta arrestonte pranë pronës.

Hasa, pa adresë fikse, u paraqit në Gjykatën e Kurorës së Durhamit të hënën përmes lidhjes nga HMP Durham për t’u dënuar për prodhimin e kanabisit. Ai u deklarua fajtor për akuzën në seancë përmes një përkthyesi.

“Kur oficerët arritën ata gjetën derën e përparme të futur brenda dhe brenda u zbulua një rritje kanabisi. Ajo përfshinte drita me kohë me reflektues, tifozë dhe një filtër karboni. Në dhomën e ndenjes ishin 24 bimë të pjekura, në dhoma e gjumit e madhe kishte 35 bimë të pjekura, dhe në dhomën e vogël të gjumit ishin 33 bimë të papjekura. Në papafingo kishte 25 bimë të papjekura.”-tha proceduesi Robin Turton.

Advertisements