Herët sot, një Boeing 737-800 i Turkish Airlines u evakuua pasi gomat e avionit shpërthyen gjatë uljes në Aeroportin Antakya-Hatay në Hatay, Turqi.

Fluturimi 2256 i Turkish Airlines u nis nga Stambolli në orën 01:43 me orën lokale, drejt aeroportit Antakya-Hatay në Hatay.

Advertisements

Pas uljes, shumë goma shpërthyen, duke çuar në një evakuim urgjent të avionit ndërsa ishte ende në pistë.

Sipas përdoruesi në Twitter, në bord kishte 104 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit.

Nuk raportohet për të lënduar gjatë procesit të evakuimit.

Advertisements

Pasagjerët u evakuuan përmes rrëshqitjeve.

Personeli i urgjencës spërkati me shkumë gomat e avionit për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm, pasi ingranazhet ishin mbinxehur.