Një video që tregon rojet bregdetare turke duke i shtyrë me forcë emigrantët drejt Greqisë është në qendër të vëmendjes .

Videoja u shpërnda në Tëitter nga Ministri i Emigracionit dhe Azilit në shtetin fqinj, Notis Mitarakis, i cili vë në dukje se në video shihet rojet bregdetare turke duke i shtyrë emigrantët drejt Greqisë. Siç thotë zoti Mitarakis, kjo është shkelje e së drejtës ndërkombëtare dhe deklaratës së përbashkët të Bashkimit Evropian me Turqinë.

Advertisements

Videoja është filmuar nga një refugjat që u shpëtua nga autoritetet greke. “Kjo është një provë e mëtejshme e instrumentalizimit të flukseve migratore nga Turqia ”, thotë Notis Mitarakis.

Siç shihet edhe në video, varka e incidentit e cila sipas informacioneve të ndodhura në Egje është e mbushur me emigrantë të cilët bërtasin të dëshpëruar gjatë praktikave të dhunshme të turqve. Brutaliteti i autoriteteve turke është me të vërtetë i paprecedentë pasi rojat shihen duke rrahur emigrantët me shkopinj.

Burimet e emigracionit: Turqia po përpiqet të bëjë presion ndaj Greqisë për të hapur kufijtë.

Advertisements

Athina iu përgjigj lajmit të ri të rremë të shpërndarë sot nga Rexhep Tajip Erdogan në lidhje me emigracionin. Presidenti turk vazhdoi në fjalimin e tij sot retorikën krejtësisht të rreme që nisi nga foltorja e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në lidhje me atë që po ndodh në Egje me emigrantët e paligjshëm. Erdogan pohoi në mënyrë karakteristike: “Ne shohim sesi anijet greke varrosin të pafajshmit në Egje dhe Mesdhe. A kemi dëgjuar ndonjë gjë nga bota?”

Burime të Ministrisë së Migracionit dhe Azilit pas deklaratave të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, shprehen: “Turqia në vend që të parandalojë flukset e rrezikshme dhe të paligjshme migratore, në vend që të zbatojë ligjin ndërkombëtar dhe deklaratën e përbashkët me Bashkimin Evropian , po përpiqet të bëjë presion. Greqia të hapë kufijtë në mënyrë që ai të mund të negociojë përsëri shkëmbime, por Greqia do të vazhdojë me të njëjtën vendosmëri për të ruajtur kufijtë e saj, me respekt absolut për të drejtën ndërkombëtare ”.

Erdogan pohoi gjithashtu sot se është Turqia ajo që po shpëton emigrantët sepse turqit si myslimanë plotësojnë kërkesat e Islamit për të shpëtuar jetë në nevojë.