15 gusht — Një ditë e pastër me diell u bë e frikshme për spektatorët pasi një aeroplan bëri një ulje tronditëse nga afër në Greqi javën e kaluar.

Piloti Demetrios Gregoriou kapi pamjet mahnitëse teksa një aeroplan i Wizz Air bënte zbritjen përfundimtare në aeroportin e Skiathos mbi një turmë vëzhguesish të avionëve më 5 gusht.

Advertisements

Ndërsa Airbus A321-200NX iu afrua pjesës lindore të ishullit grek të Skiathos, vëzhguesit e aeroplanit mund të shiheshin duke fotografuar aeroplanin ndërsa ai u ul — me një fotograf madje duke u ulur ndërsa avioni fluturonte mbi kokën e tij.

Ulja nga afër është bërë e mundur nga vendndodhja dhe matjet unike të aeroportit. Aeroporti në Skiathos ka një pistë më të shkurtër se zakonisht prej vetëm 5,341 këmbësh të gjatë. Për shkak të kësaj, pilotët fillojnë qasjen e tyre të uljes shumë më të ulët se në aeroportet e tjera.

Advertisements