Qumështi i bajameve mund të jetë një alternativë e përshtatshme për njerëzit që reduktojnë marrjen e kaliumit dhe fosforit për shkak të sëmundjes së veshkave

Advertisements

Ai është një zëvendësues i shëndetshëm dhe i mirë i qumështit të lopës, pasi që përmban më shumë vitamina dhe minerale sesa qumështi i sojës ose orizit.

Përmban më pak kalori se ai i lopës

Advertisements

Një filxhan me rreth 240 ml qumësht pa sheqer përmban rreth 30-50 kalori, ndërsa e njëjta sasi qumështi i plotë përmban 146 kalori. Kjo do të thotë që qumështi i bajameve përmban 65-80% më pak kalori.

Përmbajtja e ulët e sheqerit

Një filxhan (240 mL) përmban vetëm 1-2 gram karbohidrate, shumica e të cilave janë fibra dietike. Është e rëndësishme të theksohet se shumë lloje komerciale të qumështit të bajameve ëmbëlsohen dhe aromatizohen me sheqer të shtuar. Kjo sasi mund të jetë rreth 5-17 gramë sheqer për filxhan. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që gjithmonë të kontrolloni faktet e të ushqyerit dhe listën e përbërësve për sheqerna të shtuara. Megjithatë, qumështi i bajameve pa sheqer mund të ndihmojë ata që përpiqen të kufizojnë marrjen e sheqerit.

E pasur me vitaminë E

Bajamet janë të pasura me vitaminë E, duke siguruar 37% të kërkesës ditore për vitaminë E në 28 gramë. Një filxhan (240 mL) qumësht bajame siguron 20 deri në 50% të nevojës tuaj ditore për vitaminë E, e cila është një antioksidues i fuqishëm që lufton inflamacionin dhe stresin në trup.

Një burim i mirë i kalciumit

Qumështi dhe produktet e tjera të qumështit janë një burim kyç i kalciumit për shumë njerëz. Një filxhan qumësht i plotë siguron 28% të marrjes së rekomanduar ditore. Në krahasim, bajamet përmbajnë vetëm një sasi të vogël kalciumi, vetëm 7% të kërkesës ditore në 28 gram.

Meqenëse qumështi i bajameve përdoret më shpesh si zëvendësues i qumështit të lopës, prodhuesit e forcojnë atë për të plotësuar nevojat për kalcium.

Kalciumi është një mineral i rëndësishëm për zhvillimin dhe shëndetin e kockave. Gjithashtu ndihmon në uljen e rrezikut të frakturave dhe osteoporozës. Përveç kësaj, kalciumi është i nevojshëm për funksionimin e duhur të zemrës, nervave dhe muskujve. Një filxhan qumësht bajamesh siguron 20 deri në 45% të marrjes së rekomanduar ditore të kalciumit.

Qumësht natyral pa laktozë

Mos toleranca ndaj laktozës është një gjendje në të cilën njerëzit nuk mund të tresin laktozën, sheqerin e qumështit. Shkaku është mungesa e laktazës, enzimës përgjegjëse për zbërthimin e laktozës. Kjo mungesë mund të jetë për shkak të gjenetikës, plakjes ose kushteve të caktuara mjekësore.

Meqenëse qumështi i bajameve është natyrisht pa laktozë, ai është një alternativë e përshtatshme për njerëzit me mos tolerancë ndaj laktozës.

Përmbajtja e ulët e fosforit, me një sasi të moderuar të kaliumit

Njerëzit me sëmundje kronike të veshkave shpesh shmangin qumështin për shkak të përmbajtjes së lartë të fosforit dhe kaliumit.

Shumë fosfor në gjak rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, hiperparatiroidizmit dhe sëmundjeve të kockave. Shumë kalium rrit rrezikun e ritmit të parregullt të zemrës, sulmit në zemër dhe vdekjes.

Një filxhan (240 mL) qumësht lope përmban 233 mg fosfor dhe 366 mg kalium, ndërsa e njëjta sasi qumështi i bajames përmban vetëm 20 mg fosfor dhe 160 mg kalium.

Megjithatë, qumështi i bajameve mund të jetë një alternativë e përshtatshme për njerëzit që përpiqen të reduktojnë marrjen e kaliumit dhe fosforit për shkak të sëmundjeve të veshkave.

Shpesh i pasuruar me vitaminë D

Mungesa e vitaminës D lidhet me një rrezik të shtuar të kancerit, sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut, osteoporozës, dobësisë së muskujve, problemeve të fertilitetit, sëmundjeve autoimune dhe infektive.

Ushqimet që shpesh janë të fortifikuara me vitaminë D përfshijnë qumësht, lëngje, drithëra, djathë, margarinë dhe kos. Qumështi i bajameve është kryesisht i pasuruar me vitaminë D2, e njohur edhe si ergokalciferol.