Tre emigrantë u vranë dhe 11 u plagosën në një përplasje rrugore në jug të Hungarisë të premten që policia tha se ishte shkaktuar nga një trafikant qeniesh njerëzore.

Përplasja ndodhi pranë fshatit Bocsa, 122 kilometra (75 milje) në jug të Budapestit rreth orës 2:00 të mëngjesit, tha policia në një deklaratë.

Advertisements

Një automjet me 15 pasagjerë nuk arriti të ndalojë në një pikë kontrolli të policisë dhe u përplas kokë më kokë me një tjetër përpara se të shpërthejë në flakë, thuhet në deklaratën e policisë.

Dy nga pasagjerët humbën jetën në vendngjarje, ndërsa një i tretë vdiq më vonë në spital. 11 të tjerë u dërguan në spital me plagë.

Advertisements

Shoferi, një shtetas gjeorgjian, u arrestua në vendngjarje me dyshimin për trafikim njerëzor dhe neglizhencë që çoi në një aksident rrugor fatal, tha policia.

“Një gjeorgjian donte të kontrabandonte 15 migrantë të paligjshëm në të gjithë vendin”, tha policia.

Javën e kaluar, një këshilltar i kryeministrit Viktor Orban tha se 157,000 emigrantë kishin arritur në kufijtë e Hungarisë deri më tani në 2022, një rritje e madhe me shifrën e vitit të kaluar.

Orban i linjës së ashpër kundër emigracionit tha muajin e kaluar se do të krijonte një organ të ri të sigurisë kufitare për shkak të rritjes.

Në vitin 2015, Orban ngriti gardhe me tela me gjemba në kufijtë e Hungarisë për të mbajtur jashtë emigrantët dhe zbatoi politika të ashpra për azilkërkuesit që janë kritikuar nga grupet e të drejtav