Moti në fundjavë do të përfshihet nga temperatura të larta. Temperaturat e ajrit pritet të kenë rritje gjatë ditës, duke bërë që maksimumi të ngjiten edhe në 37-38 gradë celsius.

Në bregdet pritet që temperaturat të shkojnë nga 34 në 36 gradë celsius.

Advertisements

Sipas meteorologëve qarqet të cilat pritet të kenë edhe temperatura më të larta do të jenë qarku i Elbasanit dhe i Gjirokastrës, por po ashtu edhe Shkodra e Tirana.

Fundjava pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore relativisht të

Moti parashikohet me kthjellime dhe zhvillim të vranësirave kryesisht në mesditë përgjatë relieveve malore.

Advertisements

Në zonën e Alpeve dhe në lindje të vendit në orët e pasdites vranësirat do të pasohen nga shtrëngata lokale shiu.

Era nga veriperëndimi-verilindja me shpejtësi mesatare 1-6m/sek,

e cila ditën e diel kryesisht pasdite fiton shpejtësi deri në 15-18m/sek.

Valëzimi në dete i forcës 1-3 ballë.