Policia greke ka arretuar dy shqiptarë, Bledar Jambelli dhe Kristaq Leci, të dy të shpallur në kërkim nga autoritetet shqiptare për porositjen e vrasjes së kryekomisarit Artan Cuku në vitin 2017, në pallatin e banesës së tij.

Personat në fjalë thuhet se kanë marrë pjesë në vrasjen e një oficeri policie të vendit fqinj në prill 2017, si dhe të tjerë që janë akuzuar për grabitje dhe sulme të përgjakshme në Greqi. I vetmi oficer policie i vrarë në Shqipëri në vitin 2017 është Artan Cuku, ndaj edhe dyshohet se të arrestuarit janë 2 porositësit e vrasjes së tij.

Advertisements

Dy shqiptarët e arrestuar mbrëmjen e djeshme në Greqi për ngjarjen e ndodhur në zonën e Voulës në 22 janar, janë Bledat Jambelli dhe Kristaq Leci të cilët u përfshinë në një konflikt për larje hesapesh mes dy grupeve shqiptarësh jashtë një furre buke në rrugën “Ermou”, ku u plagosen me armë 3 persona, ndërsa 2 të tjerë me sende të forta.

Nga hetimet paraprake të Departamentit të Prokurorisë së Shkurtimeve, u konstatua se, në orët e pasdites të datës 22.1.2022, të pandehurit i janë bashkuar një grupi, me role të dallueshme, me qëllim të afërt takimin me dy nga viktimat e huaja, të cilët ishin i shoqëruar nga tre persona të tjerë, në një dyqan-furrë në Vula Atikë, për të diskutuar mosmarrëveshjet e tyre.

Advertisements

Gjatë takimit që zhvilluan, dy nga të pandehurit dhe dy nga viktimat janë ulur në tavolinat e dyqanit në fjalë, ku fillimisht kanë biseduar dhe më pas ka ndodhur një sherr, me pjesëmarrjen e të gjithë autorëve, të cilët duke përdorur armë zjarri dhe thikë, plagosi pesë viktimat dhe më pas u largua me një makinë.

Bëhet e ditur se tre nga të huajt e plagosur janë dërguar në spital në gjendje të rëndë për shëndetin e tyre, ku kanë qëndruar të shtruar për një kohë të gjatë.

Nga hetimet e kryera, 42-vjeçari u gjet dhe u sekuestrua: pistoletë me fole silenciatori dhe karikator me 14 fishekë në dhomën e saj, 132 fishekë, 3 karikatorë pistolete, 2 thika, sëpatë, pajisja e interferencës së sinjalit elektronik (bllokues GPS), detektor i pajisjes elektronike – gjurmimi i gabimeve, Jelek antiplumb, 2 wireless portative, tableta, 6 celularë, 3 pako lidhje telefonike, stem dhe kartë SIM, 2 karta memorie, shkop usb, mjeti në pronësi të tij, i cili është përdorur për kryerjen e veprimeve të mësipërme, shuma prej 10.750 euro

Jambelli dhe Leci Jambelli akuzohet si porositësi i vrasjes së Artan Cukut, ndërkohë që në 2019 pala greke ka refuzuar ekstradimin e Jambellit pasi ai pretendon se në Shqipëri i rrezikohet jeta. Ndërkohë bashkëpunëtor i Jambellit, Leci, i cili po ashtu u arrestua në Greqi 3 vite më parë por u lirua sërish disa muaj më vonë. Në burg vijon të mbetet vetëm ekzekutori Mikel Shallari, i cili kishte marrë përsipër që të kryente vrasjen kundrejt një pagese prej 20 mijë eurosh.