Gruaja e parë e ish-presidentit të SHBA-së, Ivana Trump ndërruar jetë ga një atak kardiak në moshën 73-vjeçare.

Djali i saj Eric Trump postoi në Instagram dhe ish-presidenti postoi në Truth Social të enjten.

Advertisements

“Me pikëllim të thellë njoftojmë ndarjen nga jeta të nënës sonë të dashur, Ivana Trump”, ka postuar Eric Trump në Instagram. “Nëna jonë ishte një grua e jashtëzakonshme – një forcë në biznes, një atlete e klasit botëror, një bukuri rrezatuese dhe nënë dhe shoqe e kujdesshme. Ivana Trump ishte një e mbijetuar. Ajo iku nga komunizmi dhe përqafoi këtë vend. Ajo u mësoi fëmijëve të saj për grintë dhe ashpërsia, dhembshuria dhe vendosmëria. Ajo do t’i mungojë shumë nëna, tre fëmijët dhe dhjetë nipërit dhe mbesat e saj.”

Ish-presidenti ka shkruar për vdekjen e saj në një postim në platformën e tij në rrjetet sociale, Truth Social.

“Me pikëllim të madh informoj të gjithë ata që e donin, prej të cilëve ka shumë, se Ivana Trump ka ndërruar jetë në shtëpinë e saj në New York City”, ka shkruar ish-presidenti. “Ajo ishte një grua e mrekullueshme, e bukur dhe e mrekullueshme, e cila bëri një jetë të mrekullueshme dhe frymëzuese. Krenaria dhe gëzimi i saj ishin tre fëmijët e saj, Donald Jr., Ivanka dhe Eric. Ajo ishte aq krenare për ta, ashtu siç ishim të gjithë ne. krenare për të. Pusho në paqe, Ivana!”

Advertisements

Ivana Trump, divorci i së cilës me manjatin e pasurive të paluajtshme u finalizua në vitin 1992, u bë e njohur për linjat e saj të bizhuterive të modës, veshjeve dhe produkteve të bukurisë.

Në vitin 2017, gjatë vitit të parë të presidencës së ish-bashkëshortit të saj, ajo botoi një libër të titulluar “Rritja e Trump”.