Policia Meksikane ka bërë një zbulim të tmerrshëm të 300 kockave në bodrumin e një vrasësi serial kanibal.

Andres Filomeno Mendoza, 73 vjeç i quajtur “Kanibali i Atizapan” në Meksikë, u arrestua vitin e kaluar nga policia që po hetonte zhdukjen e një prej viktimave të tij.

Advertisements

Policia meksikane ka gjetur ditët e fundit të tjera eshtra në bodrumin e kanibalit të Atizapan, Andres Filomeno Mendoza, duke e dërguar në 4600 kocka të gjetura që pasi burgosjes për jetë vitin e kaluar.

Vrasësi më pas, ka rrëfyer se kishte vrarë rreth 30 gra që nga viti 1990, të cilat i mban të shënuara në një bllok shënimesh. Gjatë kësaj kohe, hetuesit e habitur zbuluan mbetjet e grave të gjymtuara në tryezën e tij. Ai gjithashtu pranoi se kishte kryer akte kanibalizmi ndaj tyre dhe se kishte ngrënë pjesë të kufomave të tyre.

Sipas Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm për shtetin e Meksikës, vitin e kaluar, policia mori mbi 4,000 kocka dhe fragmente nga shtëpia e kanibalit disa prej të cilave u varrosën nën beton në bodrum. Dhe gjatë katër muajve të fundit, policia gjeti 300 eshtra të tjera në pronë.

Advertisements

Mediat lokale raportojnë gjithashtu se eshtrat mund t’i përkasin 19 viktimave, përkatësisht nga 17 gra, një burrë dhe një fëmijë.

Ata thonë gjithashtu se Mendoza ka takuar shumë nga viktimat e tij në klubet e natës, para se t’i mashtronte që të ktheheshin në shtëpi me të, ku pasi t’i joshte ata, ai i godiste me thikë në zemër, i priste dhe pastaj vazhdonte t’i varroste në bodrum.

Në mars të këtij viti, Mendoza u dënua me burgim të përjetshëm pas vrasjes së një viktime, Reyna N, e cila u pa për herë të fundit e gjallë më 14 maj 2021. Ndërsa ishte jashtë për të bërë pazar, është raportuar se ajo u përplas me të dyshuarin që jetonte aty pranë.

Oficerët besojnë se ajo ishte gruaja, pjesët e trupit të së cilës u gjetën në tavolinë e tij.
Duke folur për incidentin, prokurorja Dilcya Garcia tha: “Ne gjetëm një bodrum të bërë nga i dyshuari i cili kishte një skenë të tmerrshme me mbetje njerëzore”.

Vrasësi serial, i cili u bë subjekt i një serie të re dokumentarësh të quajtur “Cannibal: Indinjatë totale”, gjithashtu ju hidhte kripë mbi kufomave për të ndihmuar në ruajtjen e tyre. Tani hetuesit po përpiqen të mbledhin fjalë për fjalë eshtrat e viktimave të tij për të përcaktuar identitetin e tyre.

Kanibali i Atizapanit dyshohet se ka vrarë mbi 30 viktima në tre dekadat e fundit. Autoritetet kanë konfirmuar se dy hetimet aktuale do të përfundojnë përkatësisht më 30 korrik dhe 18.