Vala e katërt intensive e verës është e destinuar të lërë gjurmën e saj: kur përfundon nxehtësia afrikane? Për momentin është e vështirë për t’u kuptuar: sot duket se është e destinuar të zgjasë për të paktën gjithë javën e ardhshme, me një kulm nga e mërkura në të premte. Javën më të nxehtë të kësaj vale të katërt të të nxehtit ka ardhur, e destinuar të jetë më intensive dhe më e qëndrueshme se të mëparshmet.

Nga sot, anticikloni afrikan i riemërtuar “Apocalisse, 4800”, më i fuqishmi i kësaj vere, do të ndezë rëndë Italinë në majën e Mont Blanc, asnjëherë kaq e lartë, me të gjitha Alpet në rrezik të shkrirjes së borës dhe akullnajave.

Advertisements

Kolonat e merkurit do të spërkasin deri në 40 gradë. Pas pikut të së premtes, ka një rënie të lehtë të temperaturave maksimale, veçanërisht në veri dhe në rajonet e Adriatikut, falë ajrosjes nga Ballkani që mund të sjellë pak më pak ajër të nxehtë; megjithatë, vlerat do të mbeten shumë mbi mesataren me maja mbi 35 gradë veçanërisht në luginën perëndimore të Po, në rajonet Tirrenike dhe në ishujt kryesorë. Është një vapë, ajo që mbështjell Italinë, e cila në fakt prek gjysmën e Evropës.

Vula e kuqe për Spanjën, Anglinë, portokalli për Francën.

Advertisements

Një situatë që nuk e lehtëson,në të vërtetë e rëndon, as thatësirën dhe as zjarret. Mijëra zjarrfikës po luftojnë me zjarret në Portugali, Spanjë dhe Francën jugperëndimore, nën kontrollin e një valë të nxehti që nuk tregon asnjë shenjë lehtësimi.

Në Portugalinë veriore, një pilot humbi jetën kur avioni i tij u rrëzua në zonën Foz Coa, pranë kufirit spanjoll, në përpjekje për të shuar zjarret. Zjarret po shkatërrojnë zonat e rajonit Gironde të Francës, ku më shumë se 12,000 njerëz janë evakuuar.

Në Spanjën jugore, pranë Costa del Sol, rreth 2,300 njerëz u detyruan të largoheshin nga zjarri i përhapur në kodrat Mijas. Pushuesit në plazhin e Torremolinos panë shtëllunga të mëdha tymi që ngriheshin në kodra, ku disa avionë po luftonin zjarrin. Ndërkohë, një banor vendas i përshkroi zjarret në pyje pranë bregut jugperëndimor të Atlantikut të Francës si ndjesi “post-apokaliptike”.