Persona të armatosur vranë djalin e ish-presidentit të Hondurasit Porfirio Lobo dhe tre të rinj të tjerë herët të enjten teksa po largoheshin nga një klub nate në kryeqytetin e vendit, konfirmuan zyrtarët.

Të paktën pesë persona të armatosur rëndë bllokuan daljen e një platforme parkimi dhe tërhoqën Said Lobo Bonilla dhe tre të tjerë, duke përfshirë nipin e ish-kreut të shefave të përbashkët ushtarakë të Hondurasit, nga dy automjete, sipas videos së sigurisë të incidentit të shpërndarë gjerësisht nga mediat lokale të lajmeve.

Advertisements

Sulmuesit, të veshur me jelekë, i rreshtuan burrat kundër një muri. Imazhet më pas u ndërprenë.

Ndërsa sulmuesit u larguan, dukej se njëri ishte plagosur dhe duhej të ngarkohej në automjetin e tyre.

Lorena Cálix, zëdhënëse e Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm, konfirmoi vdekjen e Lobo Bonilla dhe gjeneralit në pension Romeo Vásquez Velásquez, ish-kreu i shefave të përbashkët, tha për mediat lokale të lajmeve se edhe nipi i tij Luis Zelaya ishte vrarë.

Advertisements

Drejtori i Policisë Kombëtare Gustavo Sánchez tha se autoritetet nuk do të pushonin derisa të gjenin personat që kryen vrasjet dhe ata që i urdhëruan.

“Ne po hetojmë,” tha Sánchez, duke shtuar se autoritetet po shqyrtojnë “veshjet që kishin veshur kriminelët”.

Zëvendësministrja e sigurisë e Hondurasit, Julissa Villanueva, sugjeroi se vrasjet ishin një përpjekje e grupeve kriminale për të destabilizuar sistemin e sigurisë, por nuk dha detaje.

Presidenti i Hondurasit Xiomara Castro shprehu solidaritetin me ish-presidentin Lobo dhe gruan e tij Rosa Bonilla, si dhe me familjet e viktimave të tjera. “Unë dënoj ata që kanë vepruar për vite në Honduras pa u ndëshkuar,” shkroi ajo në Twitter. “Ne nuk do të pushojmë derisa t’i çmontojmë ato.”

Bonilla u dënua në mars për përvetësim të më shumë se 1 milion dollarëve në fondet publike, ndërsa burri i saj ishte president. Të enjten, ajo kërkoi dhe mori leje të posaçme për t’u larguar nga burgu që të mund të merrte pjesë në funeralin e djalit të saj.

Një tjetër nga djemtë e Porfirio Lobos, Fabio, u dënua në Shtetet e Bashkuara në vitin 2017 me 24 vjet burg për akuzat e trafikut të drogës. Vitin e kaluar, Shtetet e Bashkuara njoftuan se ish-presidenti nuk do të lejohej më të hynte në vend sepse ai dyshohet se kishte marrë ryshfet nga trafikantët e drogës në këmbim të favoreve politike.

Porfirio Lobo mbërriti në vendngjarje të enjten, por policia e mbajti atë në distancë. Ai tha për shtypin lokal se kishte pasur një automjet të tretë, por se të vdekurit kishin ardhur nga vetëm dy prej tyre dhe se një tjetër nga djemtë e tij kishte shpëtuar i padëmtuar.