Një person u vra dhe katër u plagosën nga të shtënat me armë herët të hënën jashtë një klubi nate në qendër të qytetit Sacramento, tha policia. Shefi i policisë Kathy Lester i tha Sacramento Bee se autoritetet morën një telefonatë pak para orës 2 të mëngjesit të së hënës. Katër personat e plagosur u dërguan në spitale dhe u raportuan në gjendje të qëndrueshme, tha policia.

Autoritetet lëshuan shumë pak informacion në lidhje me të shtënat dhe u kërkuan dëshmitarëve që të paraqesin çdo informacion shtesë dhe të paraqesin prova të mundshme me video.

Advertisements

“Ajo që ne dimë tani është shumë e kufizuar,” tha Lester .

Grimes ishte një ish-yll 31-vjeçar i futbollit nga shkolla e mesme Inderkum dhe Universiteti Shtetëror Boise. Ai ishte kthyer si trajner në shkollën e mesme, raportoi Bee.

Advertisements

Nëna e tij, Deborah Grimes , i tha gazetës se djali i saj u vra duke u larguar nga klubi i natës Mix dhe ajo nuk beson se ai ishte në shënjestër.

“Ai nuk ka qenë në rrugë”, tha ajo, duke shtuar se mezi po priste të festonte festën e 4 korrikut me djalin e saj 4-vjeçar. “Nuk e mendoja kurrë se ai do të vritej. Ai thjesht nuk i përshtatet një profili të një ngatërrestari apo diçkaje të tillë.” Ajo shtoi: “Nuk mund ta shpjegoj se sa shkatërruese është kjo tani.” Policia nuk zbuloi menjëherë ndonjë informacion për një të dyshuar.

Ishte gjuajtja e dytë e Sacramentos në zonën e qendrës së qytetit këtë vit. Gjashtë persona u vranë dhe 12 u plagosën nga të shtënat me armë në prill mes bandave rivale.

100 të shtëna u raportuan ndërsa njerëzit u larguan nga baret dhe klubet e natës në zonën e qendrës së qytetit, e cila është vetëm disa blloqe larg Kapitolit.

Tre burra janë arrestuar dhe akuzuar për tre akuza për vrasje për vdekjen e tre kalimtarëve, raportoi së fundmi Bee. Asnjë akuzë nuk është ngritur për vdekjen e tre viktimave të tjera, të cilat policia thotë se ishin të përfshirë në mosmarrëveshje.

Sacramento, e cila është shtëpia e gjysmë milioni njerëzve, është përpjekur të rigjallërojë qendrën e saj, por zona është tronditur nga krimi në rritje.