Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka paralajmëruar Perëndimin se sa më shumë armë që vendet perëndimore të dërgojnë në Ukrainë aq më gjatë do të zgjasë konflikti.

Duke folur në një konferencë shtypi gjatë një vizite në Turkmenistan sot, Lavrov tha gjithashtu se Rusia nuk synoi një qendër tregtare në qytetin ukrainas të Kremenchuk dje.

Advertisements

Ai pretendoi se qendra tregtare ishte bosh në kohën kur ndodhi një zjarr si rezultat i goditjes nga Rusia në një depo armësh që ruante armët perëndimore që ishte pranë qendrës tregtare.

36 persona janë ende të zhdukur pasi qendra tregtare në Kremenchuk u shkatërrua nga një sulm raketor. Të paktën 18 persona u vranë në sulm dhe dhjetëra të tjerë u plagosën.