Një ish-portiere futbolli i Universitetit të Kansasit u vra dhe burri i saj u akuzua për vrasje të shkallës së parë për vdekjen e saj, tha policia e shtetit. Regan Gibbs ishte 25 vjeçe dhe u nda nga jeta në lule të rinisë.

Oficerët gjetën Regan Noelle Gibbs, të goditur për vdekje të hënën mbrëma në banesën e saj në Lawrence, Kansas. Policia tha se burri i saj, Chad Joseph Marek, 26 vjeç, thirri 911 dhe u arrestua në vendngjarje.

Advertisements

Policia tha se vrasja e Gibbs ka të ngjarë të ishte rezultat i dhunës në familje, por nuk pranoi të thoshte të mërkurën se si u vra ajo.

Gibbs ishte portiere për programin e futbollit Jayhawks nga 2015 deri në 2018. Një vendase nga Naches, Uashington dhe anëtare e dy ekipeve të turneut NCAA gjatë karrierës së saj në Kansas, sipas faqes së internetit të departamentit të atletikës së universitetit.

Advertisements

Marek u paraqit në Gjykatën e Qarkut të Douglas për një seancë dëgjimore të obligacioneve të martën, sipas Kansas City Star. Ai mbetet në burg me kusht lirimi prej 1 milion dollarë.