Home Lajme Qëllohet për vdekje gazetarja e njohur, zbardhen detajet e rënda

Qëllohet për vdekje gazetarja e njohur, zbardhen detajet e rënda

0
Qëllohet për vdekje gazetarja e njohur, zbardhen detajet e rënda

Forcat izraelite kanë qëlluar për vdekje gazetaren e Al Jazeera, Shireen Abu Akleh në Bregun Perëndimor të pushtuar, sipas ministrisë palestineze të shëndetësisë.

Ajo u godit nga një plumb të mërkurën ndërsa mbulonte bastisjet izraelite në qytetin e Jeninit dhe u dërgua me urgjencë në spital në gjendje kritike, sipas ministrisë dhe gazetarëve të Al Jazeera. Ajo u deklarua e vdekur në spital, tha ministria.

Advertisements

Rrethanat e vdekjes së saj nuk ishin të qarta, por videot e incidentit tregojnë se Abu Akleh u qëllua në kokë, tha Nida Ibrahim nga Al Jazeera.

Advertisements

“Ajo që ne dimë tani për tani është se Ministria palestineze e Shëndetësisë ka njoftuar vdekjen e saj.

Shireen Abu Akleh, po mbulonte ngjarjet që po shpalosen në Jenin, veçanërisht një bastisje izraelite në qytetin, i cili është në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, kur ajo u godit nga një plumb në kokë, “tha Ibrahim, duke folur nga qyteti palestinez Ramallah. .