Nje dite me pare, ne fshatin “Mbrostar Ura” te Fierit, per pak sa nuk u kthye ne tragjedi zjarri qe pushtoi shtepine e Astrit Metuas i cili fatmiresisht nuk ndodhej ne shtepi. Menjehere pasi u vu re nga komshinjte, te cilet ishen te paret qe e lajmeruan dhe i erdhen ne ndihme Astritit, Zjarrfikesja erdhi ne vendngjarje dhe arriti te fikte zjarrin por fatkeqsisht nje pjese e shtepise ishte shkrumbuar duke e bere kete banese te pabanueshme.

Bashkia e Fierit ishte e para e cila mori persiper te strehonte familjen prej 4 anetaresh ne konviktet e shkolles Bujqesore te Fermes, dhe gjithashtu nisi menjehere punen per rindertimin e shtepise.

Advertisements

Gjithashtu shume shoqata dhe individe u solidarizuan me familjen Metua duke i derguar te holla dhe ushqime.

Sic u be e ditur, Astriti ishte i papune, dhe punonte me c’ti dilte dhe gjithashtu mblidhte kanace me te cilat siguronte mbijetesen e familjes.

Diten e sotme, kompleksi Albes, me drejtues Bashkim Ramaj, kerkoi te takohej me Astritin, duke i ofruar atij pune ne nje nga sipermarrjet me te medha dhe te suksesshme te qytetit te Fierit.

Advertisements

Te dyja palet rane dakord dhe Astriti do te filloje pune ne kete kompleks, me nje page teper te kenaqshme dhe sigurime te paguara, dhe gjithashtu shume prane shtepise se tij ne distance.