Home Lajme Çfarë po ndodh në Rusi? Putin bën lëvizjen e papritur në ushtri

Çfarë po ndodh në Rusi? Putin bën lëvizjen e papritur në ushtri

0
Çfarë po ndodh në Rusi? Putin bën lëvizjen e papritur në ushtri

Presidenti rus Vladimir Putin po bën spastrime në ushtri, ku ka shkarkuar shefin e Forcave të Armatosura të Rusisë, pasi thuhet se nuk po u beson për shkak të viktimave të konsiderueshme të regjistruara në betejë dhe ndërkohë që qëllimet e Kremlinit nuk janë arritur.

Sipas një prej bashkëpunëtorëve më të afërt të Volodymyr Zelensky, Oleksiy Arestovich, Gerasimov u shkarkua gjithashtu pas një sërë spastrimesh në pozicione të larta ushtarake ruse.

Advertisements

“Gerasimov thuhet se është pezulluar de facto. Është çështje kohe para se ai të vendosë nëse do t’i jepet kohë për t’u përmirësuar. Komandanti i ushtrisë së parë të tankeve, gjenerallejtënant Sergei Kiesel, u arrestua dhe u pushua nga puna pas humbjes së tij pranë Kharkovit ,”-tha Arestovich.

Advertisements

Dy komandantë të tjerë të ushtrisë u pushuan nga puna për shkak të viktimave të konsiderueshme në fushën e betejës, sipas informacioneve të qarkulluara në platformën Telegram, nga e cila u bë e ditur gjithashtu se komandanti i Flotës së Detit të Zi kishte dhënë dorëheqjen.

Gjithashtu theksohet se ka bërë përshtypje mungesa e Gerasimov në paradën e 9 majit në Sheshin e Kuq. Ka raporte se ai u plagos në luftën në Ukrainë kur Putini i kërkoi të shihte rezultate të prekshme për çështjen e sovranitetit. Kujtohet se sipas vlerësimeve zyrtare më shumë se 10,000 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë.