Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.7 i shkallës Rihter që goditi mbrëmë Bosnjën por u ndje në të gjithë Ballkanin është paralajmëruar.

Një minutë përpara se të fillonin lëkundjet sizmike qytetarët boshnjakë morën një mesazh për atë që i priste.

Advertisements

Mediat boshnjake raportojnë se janë njoftuar përmes sistemit “ShakeAlert”, i cili ka kohë që përdoret në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe mundësohet tashmë edhe në Europë.

Sistemi “ShakeAlert” është zhvilluar nga sizmologët amerikanë në Kaliforni.

Aty ku është zhvilluar ky sistem, janë instaluar një sërë sizmometrash, të cilët e bëjnë më të lehtë zbulimin e tërmeteve.

Advertisements