Lufta mes dy shteteve vazhdon të jetë e tensionuar, po ashtu edhe tensionet ushtarake ndërkombëtare janë rritur në qiell, aeroplanët supersonikë F-35B Lightning me vlerë 300 milionë paund janë ulur njëri pas tjetrit në RAF Marham në Norfolk.

Avionët vijnë nga Teksasi dhe mund të mbajnë 22,000 paund fuqi zjarri, duke përfshirë tetë bomba të drejtuara me lazer Paveway dhe janë gjithashtu të pajisur me një “modalitet” të tmerrshëm.

Advertisements

Me një shpejtësi maksimale prej 1,200 mph dhe raketat me rreze infra të kuqe janë të dizajnuara për të kapërcyer bombat e tjera ajrore.

Një dëshmitar që shikonte aeroplanët duke u ulur i tha The Sun se makinat e luftës “do ta lënë Putinin ose çdo armik të djersitet”.

Tre avionë të tjerë stealth do të mbërrijnë këtë vit, dhe shtatë të tjerë në 2023, me një pritje që të gjithë 48 në grupin e parë të dorëzohen deri në fund të 2025.

Advertisements

Kjo ndodh pasi presidenti rus gënjeu dhe tha se Rusia nuk po b ombardon qytetet e Ukrainës, pavarësisht nga vlerësimet e SHBA që sugjerojnë se të paktën 500 raketa janë lëshuar nga Moska.

Vladimir Putin ka mbikëqyrur granatimet e vazhdueshme të Ukrainës si me strukturat ushtarake ashtu edhe ato civile janë shënjestruar dhe qindra njerëz janë vrarë.

Dhe 100 njerëz dyshohet se janë varrosur nën rrënoja pasi u godit një bllok apartamentesh pranë kryeqytetit Kiev, ndërsa një sulm me bo mbë th ërrmuese v rau 49 njerëz në Chernihiv.

Ndërkohë, forcat speciale në SHBA dhe Britani të Madhe thuhet se po përgatiten për një mision shpëtimi me rrezik të lartë për të shpëtuar Presidentin ukrainas.

Forcat speciale ruse Spetsnaz tani thuhet se kanë në shënjestër Volodymyr Zelensky dhe trupat po kërkojnë të rivendosin presidentin jashtë Kievit.