Ushtarë rusë kanë qëlluar për vdekje një vajzë 10-vjeçare në afërsi të Kievit. Ata dëgjuan një të shtënë dhe nisën të qëllonin, tha kushërira i vajzës.

Anastasia Stoluk, e njohur si Nastya, vdiq në Shybene, rreth 40 milje në veri të Kievit, më 28 shkurt. Ushtarët refuzuan të lejonin nënën e Nastya, Luba, të shkonte në varreza, kështu që ajo u varros në oborr, tregoi kushërira e saj Anya.

Advertisements

Për herë të fundit kishin folur më 28 shkurt kur mësuan se kishin mbërritur trupat ruse, por gjithçka ishte e qetë. Të nesërmen Anya u informua nga një mik në fshat se Nastya ishte v rarë.

Nëna birësuese e Anya, Vera Dmitrienko, 40 vjeç, tha: “Njerëzit thonë se ushtarët thjesht u mërzitën shumë. Ata madje ua tregonin këtë njerëzve në fshat. Ata plaçkitën të gjitha dyqanet e fshatit, sigurisht që morën shumë alkool nga dyqanet dhe u dehën dhe filluan të qëllojnë.

Ata qëlluan në shtëpinë e Nastya, ajo ishte atje me dajën e saj dhe ajo vdiq menjëherë. Xhaxhai i saj u dërgua në spital dhe ende nuk kemi asnjë informacion prej tij.”

Advertisements

Dmitrienko tha se ushtarët kishin filluar të qëllonin pasi një adoleshent ukrainas gjeti një armë dhe e qëlloi në ajër. “Ushtarët e dëgjuan, por duke qenë se ishin aq të dehur, nuk e dinin se nga ishte, kështu që filluan të qëllonin kudo që mund të shihnin. Ata qëlluan në katër shtëpi dhe në njërën prej tyre ishte Nastya”, tha ajo.