Aktori i njohur Mitchell Ryan ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Ryan vdiq nga dështimi kongjestiv i zemrës në shtëpinë e tij në Los Angeles të premten, tha njerka e tij Denise Freed për Hollywood Reporter.

Ryan pranoi problemet e tij me alk oolin në autobiografinë e tij të vitit 2021, Fall Of A Sparrow.

Advertisements

Ai luajti një gjeneral zuzar në filmin e parë Lethal Weapon, një biznesmen të pamëshirshëm në TV Santa Barbara dhe pati role karakteresh në telenovelën Dark Shadows dhe serialin e viteve 1990 Dharma & Greg.

Karriera e tij zgjati më shumë se një gjysmë shekulli, duke filluar me një rol të pakredituar në filmin e vitit 1958 të Robert Mitchum Thunder Road.

Në vitet 1990, ai pati një rol të gjatë si babai i pasur, ekscentrik dhe i çuditshëm i Gregut në Dharma & Greg. Ryan luajti Burke Devlin në telenovelën e viteve 1960, Dark Shadows për një sezon, por ai u pushua nga puna për shkak të alk oolizmit.

Advertisements

Ryan pati role në shumë shfaqje televizive dhe në filma duke filluar nga High Plains Drifter me Clint Eastwood deri te Halloween: The Curse of Michael Myers. Ai gjithashtu interpretoi në teatër, duke përfshirë paraqitjet në Broadway në Wait Until Dark, Medea dhe The Price.