Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 522 raste pozitive për Covid-19.

Në raportimin ditor të rasteve, ministria e Shëndetësisë bën të ditur se nga 3030 testime të kryera, kanë rezultuar të infektuar 290 qytetarë në Tiranë, 36 në Fier, 17 në Durrës, Lushnje, 14 në Vlorë, Gjirokastër, 12 në Sarandë, 9 në Devoll, 7 në Gramsh, Librazhd, Prrenjas, 6 në Delvinë, 5 në Mirditë, Kavajë, Tepelenë, Skrapar, Peqin, 4 në Kurbin, Mallakastër, Pogradec, Kuçovë, 3 në Fushë Arrëz, Kukës, Has, Tropojë, Lezhë, Kamëz, Libohovë, Kolonjë, Berat, 2 në Patos, Përmet, Memaliaj, Poliçan, 1 në Shkodër, Krujë, Vorë, Dibër, Mat, Divjakë, Selenicë, Himarë, Konispol, Dropull.

Advertisements

Aktualisht janë 18,757 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Kurse, në spitalet COVID po marrin trajtim 130 pacientë, nga të cilët 21 janë në gjendje më të rënduar

Në 24 orët e fundit ka katër humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë nga Durrësi 73 dhe 87 vjeç, një qytetare nga Vlora 77 vjeç, një qytetar nga nga Tirana 88 vjeç.

Janë shëruar 2,259 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 236,440 që nga fillimi i epidemisë.

Advertisements

Statistika (31 Janar 2022)

Raste të reja ditore 522

Të shëruar në 24 orë 2,259

Të shtruar në spitale 130

Humbje jete në 24 orë 4

Testime ditore 3030

Testime totale 1,665,947

Raste pozitive 258,543

Raste të shëruara 236,440

Raste Aktive 18,757

Humbje jete 3,346

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 8,349

Shkodër 1,666

Fier 1,660

Vlorë 1,322

Elbasan 1,178

Gjirokastër 968

Durrës 850

Berat 842

Korçë 749

Lezhë 718

Kukës 299

Dibër 156 /abcnews.al/