Home Lajme Zbulohet strategjia dhe hapat e ardhshëm ”BOMBE” që do hedhë Berisha

Zbulohet strategjia dhe hapat e ardhshëm ”BOMBE” që do hedhë Berisha

0
Zbulohet strategjia dhe hapat e ardhshëm ”BOMBE” që do hedhë Berisha

Ndonëse në lëvizjen e “Foltores” sekreti i hapave qe do të hidhen në të ardhmen ruhet me fanatizmin e një të fshehte shtetërore, Lapsi.al ka arritur të marrë vesh një pjesë të strategjisë që Sali Berisha ka ndërmend të ndjekë në të ardhmen. Deri më tani firmat e mbledhura të anëtarëve të Këshillit Kombëtar thuhet se kanë mbërritur rreth katër mijë, pra më shumë se gjysma, ndërkohë që mjafton 1/4 e nënshkruesve për ta mbledhur atë edhe kundër vullnetit të kryearit dhe kryesisë së partisë.

Lexo me tej:

Advertisements

Vetë Berisha njoftoi se gjatë kësaj jave do të bëhet e ditur edhe data kur forumi më i lartë kësaj partie medndohet të mblidhet për të shkarkuar kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Një burim prenda lëvizjes tha për Lapsi.al se ajo mendohet të jetë në 11 dhjetor, pra në ditën e themelimit të partisë së parë opozitare në vend.

Advertisements

Ndërkohë duke pritur këtë datë, nënshkrimet e mbledhura për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar do të depozitohen zyrtarisht në selinë e PD-së për tu verifikuar. Këtu duket se do të nisë edhe beteja reale e procedurave. Nisur nga fakti se Lulzim Basha ka deklaruar publikisht se, për sa kohë të jetë ai në krye nuk do të lejojë mbledhjen e një kuvendi anti amerikan, mbështetësit e tij do të përpiqen të gjejnë kleçka për ta quajtur këtë nismë si të pa ligjshme. “Ata kanë dy rrugë, ose duke thënë se nënshkrimet janë të pasakta, pra se ata që kanë firmosur nuk janë antarët realë të kuvendit, ose duke u kapur pas neneve të statutit, të cilat i interpretojnë në mënyrë të shtrembër, duke thënë se pa miratimin e kryetarit apo të një grupi pune që drejton kuvendin dhe që duhet aprovuar prej tij, mbledhja nuk mund të mbahet” tregoi burimi ynë.

Por, sipas tij masat janë marë në këto drejtime: “Ne kemi arritur të sigurojmë listat zyrtare të vulosura ku figurojnë anëtarët e KK. Aty figurojnë emër për emër të gjithë. Ata janë kryetarë dhe sekretarë grup seksionesh që në zonën e tyre i njeh komuniteti. Askush nuk mund ta vërë në pikpyetje legjitimitetin e nënshkrimit të tyre. Ndërsa nga ana tjetër, pretendimi se dikush me lart se forumi më i lartë i partisë mund të vendosë për mbledhjen ose jo të tij ai është absurd. Mjaftojnë 1/4 e firmave që ai të mblidhet automatikisht” pohoi ai.

Pra me këtë logjike do të shkohet drejt 11 dhjetorit, ku nga shumica e forumit të mbledhur do të kërkohet votimi i shkakrkimit të Lulzim Bashës dhe hapja e procesit “një anëtar një votë” për zgjedhjen e kryetarit të ri.

Të martën Sali Berisha e pranoi nga Kavaja se ai do të jetë njëri prej kandidatëve që do ta synojnë këtë post dhe rikthimi i tij në krye të PD-së duket se do të jetë një formalitet, nëse arrin të marrë mbështetjen e kuvendit dhe të miratojë strategjinë e tij.

Por e gjithë kjo rrugë ka një problem. Ç’do të ndodhë nëse pavarësisht nga këto Lulzim Basha, sillet sikur nuk ka ndodhur asgjë, nuk e njeh mbledhjen e KK dhe për pasojë as shkarkimin e tij prej tij?

Në këtë rast duket se palët do ti tregojnë forcën njëra- tjetrës. Mbështetësit e Berishës thuhet se kanë planifikuar që nëse kjo ndodh të organizojnë një protestë para kryeministrisë duke iu drejtuar Ramës me moton: “çliro pengun na hap selinë tonë”. Pra nënteksti i saj do të jetë i qartë: Basha po e uzurpon godinën e PD me mbështetjen e qeverisë. Vetëm pas kësaj ata do të çojnë njerëz para selisë për ti kërkuar Bashës të largohet.

‘Eshtë shumë shpejt të filtet se çfarë do të ndodhë në dhjetor -tha burimi ynë-. Unë besoj se ky demostrim force nga anëtarësia do ti bëjë shumë deputetë ti vënë gishtin kokës. Foltorja po u tregon një gjë, se është pothuajse e pamundur të mbijetosh në politikë në kundërshtim me vullnetin e atyre që të kanë zgjedhur. Shikoni si i reagoi Alizoti, Bashës pasi mbështetësit e tij e masakruan kur mungoi në foltoren e Beratit. Kjo do të bëjë që shumë nga deputetët do kalojnë me krahun e fituesve dhe do ta braktisin Bashën që do të mbetet në fund me një grup besnikësh” tha ai.

Por nëse kjo zgjidhje paqësore nuk e merr këtë udhë, çfarë ndodh? Pra nëse Basha arrin të ruajë shumicën e grupit parlamentar dhe nuk e njeh shkarkimin, si do të veprohet? “Ne do të shkojmë përpara me organizimin e zgjedhjes së kryetarit të ri sipas parimit një anëtar një votë”, thotë burimi i Lapsi.al.

Pra nuk është çdudi që në fillim të vitit që vjen PD të gjendet për herë të parë në historinë se saj me dy kryetarë, një që mban selinë dhe vulën dhe tjetrin të zgjedhur nga anëtarësia. Dhe në fund do i takojë Edi Ramës, qeverisë së tij, organeve të drejtësisë të kontrolluara nga regjimi të vendosin se kë opozitë do të njohin për legjitime./©Lapsi.al