Home Lajme Pamje rrëqethëse nga Italia/ Uji po merr para çdo gjë, raportohet për jetë të humbura

Pamje rrëqethëse nga Italia/ Uji po merr para çdo gjë, raportohet për jetë të humbura

0
Pamje rrëqethëse nga Italia/ Uji po merr para çdo gjë, raportohet për jetë të humbura
In this Sunday, May 18. 2014 aerial photo, flooding waters cover the village of Gunja, eastern Croatia. Three months' worth of rain fell on the Balkan region in three days, producing the worst floods since rainfall measurements began 120 years ago. (AP Photo/Davor Javorovic, Pixsell)

Ekipet e shpëtimit rifilluan kërkimet e tyre të hënën për një çift që rezulton i zhd ukur prej motit ekstrem që go diti Italinë jugore gjatë fundjavës duke shkaktuar edhe dë me të konsiderueshme materiale.

Trupi i një 67-vjeçari gjetur nga përm bytjet pranë qytetit sicilian Scordia nga ekipet e shpëtimit ndërsa gruaja e tij 54-vjeçare rezulton e z hdukur.

Advertisements

Çifti thuhet se kishte te ntuar të largohej nga zona me makinën e tyre përpara se të përfshihej nga ujërat në rritje.

Advertisements

Siçilia, Kalabria, Basilikata dhe Pulia mbeten në gatishmëri në lidhje me motin ekstrem, që prishën argjinaturat në provincat e Trapanit dhe Katanias.

Kryebashkiaku i Katanias, Salvo Pogliese ka mbyllur shkollat ​​e qytetit, parqet dhe v arrezat.