Home Lajme Ngecin hetimet për turistët rusë/ Hetuesit zbulojnë një tjetër enigmë, ç’ka ndodhur me telefonat e tyre ?

Ngecin hetimet për turistët rusë/ Hetuesit zbulojnë një tjetër enigmë, ç’ka ndodhur me telefonat e tyre ?

0
Ngecin hetimet për turistët rusë/ Hetuesit zbulojnë një tjetër enigmë, ç’ka ndodhur me telefonat e tyre ?

Prokuroria e Kavajës, ende nuk ka përfunduar të dhëna nga telefonat celularë, që ju gjetën katër turistëve rusë që humbën jetën në hotelin luksoz në qerret të Kavajës.

Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije se aparatët celularë që përdornin turistët janë e llojit iphone.

Advertisements

Ekspertët nuk kanë mundur dot të hapin telefonat për të përftuar të dhëna që do ti ndihmonin hetuesit se me cilët persona turistët kanë komunikuar apo kanë folur përpara ngjarjes se rende.

Advertisements

Për këtë ato kanë kërkuar ndihmën e izralitëve ku paisjet pritet që të dërgohen në Izrael për ti hapur ato. Sipas grupit hetimor kjo kërkesë është bërë pasi sipas tyre zbardhja e bisedave apo telefanata që ata kanë kryer mund ta ndihmojë grupin hetimor për zbardhjen e ngjarjes.

Ndërkohë një enigmë tjetër e hetuesve ështe se turistëve i janë gjetur vetëm dy telefona, megjithëse ata ishin katër persona. Nuk dihet se cilëve nga familjarëve rusë i përkisnin telefonat dhe nuk dihet se cili nga v iktimat kanë qenë pa telefon. Edhe pse hetuesit kanë kontrolluar për gjetjen e telefonave të tjerë, nuk kanë mundur të gjendet as në pishinën ku u gjenden biktimat dhe as në dhomat që ata kishin rezervuar në hotel. Hapja e tyre nga ekspertët izralitë do zbardhë edhe këtë enigmë.