Turkmenistani është një nga vendet e pakta, përfshirë Korenë e Veriut, e cila thotë se nuk ka raste të koronavirusit. Por raportet sugjerojnë se po përjeton valën e saj të tretë dhe ndoshta më të fortë të Covid-19.

Advertisements

Sayahat Kurbanov po mbytej. Ai gulçoi për ajër sikur të vraponte në një maratonë, dhimbja në gjoks e tij ishte e padurueshme. Ai kishte të gjitha simptomat e koronavirusit.

Problemi ishte se ai ishte në Turkmenistan, ku pacientë si ai zyrtarisht nuk ekzistojnë.

Advertisements

Kur ai thirri një ambulancë muajin e kaluar mjeku i tha se kishte pneumoni dhe duhet të shkonte urgjentisht në spital. Kurbanov (jo emri i tij i vërtetë) e dinte që mjekët e vendit i referoheshin rasteve të Covid si pneumoni.

Gjatë rrugës për në spital z. Kurbanov arriti të telefononte klinikën ku kishte bërë një test Covid disa ditë më parë. “Është pozitive,” dëgjoi një zë të qetë të thoshte. “Çfarë është pozitive?” ai bërtiti, “a është Covid?” “Po,” ishte përgjigjja.

Por vetëm më vonë ai zbuloi se ata kurrë nuk i jepnin një copë letër nëse rezulton pozitiv në Turkmenistan.

Spitali i parë ku shkuan refuzuan ta merrnin sepse ishte plot.

“Unë gati vdiqa rrugës,” tha Kurbanov. “Mungesa e ajrit … virusi përparoi kaq shpejt. Fillova të godas dritaren dhe bërtita” Të lutem ndalo, nuk marr frymë “. Më dhanë oksigjen, por nuk më ndihmoi shumë.”

Spitali tjetër gjithashtu refuzoi ta pranonte atë, këtë herë sepse ishte e ndaluar të merrte pacientë që nuk ishin regjistruar në kryeqytet, Ashgabat.

“Fillova të më zërë paniku. E pyeta mjekun, ‘Çfarë duhet të bëj? Të vdes këtu?’”

Ai thirri një mjek që e njihte dhe iu lut për ndihmë. Pas telefonatave të shumta dhe bisedave të nxehta ai përfundimisht u pranua.

Gjendja e tij nuk ndryshoi për pesë ditë.

Spitali gjithashtu kishte një staf të dobët me disa infermierë që kujdeseshin për më shumë se 60 njerëz. Kishte raste kur një pastruese bënte injeksione, tha ai.

Infermierët ndanë histori për pacientët që rrëzoheshin dhe vdisnin para tyre sepse nuk kishte ventilatorë në dispozicion dhe makinat e oksigjenit nuk funksiononin. Mjekët ndryshuan trajtimin e Kurbanov disa herë.

Ai shpenzoi rreth 2,000 dollarë (1,500 paund) për ilaçe dhe ryshfete, një shumë e madhe në Turkmenistan, dhe u lirua pas 10 ditësh.

Mediat turke me bazë jashtë vendit po raportojnë për valën e tretë të infeksioneve, por pothuajse të gjithë brenda vendit kanë frikë të flasin. Faqja e internetit Turkmen.news ka identifikuar më shumë se 60 njerëz që kanë vdekur nga Covid-19 që nga fillimi i pandemisë.

Autoritetet Turkmene nuk zbulojnë raste të koronavirusit. Presidenti Gurbanguly Berdymukhammedov, një ish -dentist, përdor imazhin e një kombi të shëndetshëm si thelbin e propagandës shtetërore. Të pranosh që vendi po preket nga pandemia mund të minojë legjitimitetin e regjimit të tij./BBC