Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias vizitoi Turqinë, ndërsa pas takimit me Presidentin Erdogan, gjatë konferencës me homologun Mevlut Çavusolulu nuk munguan tensionet.

Plani i këtij kryeministri për riorganizimin e Ballkanit po shkakton furtunë, DW zbardh prapaskenat: Shkarravitje kufijsh të rinj
Mediat greke kanë zbardhur edhe prapaskenat. Shtypi grek shkruan se Nikos Dendias kishte një urdhër të qartë nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis për t’iu përgjigjur deklaratave provo kuese të Turqisë.

Advertisements

Raportohet se ministri helen ia numëroi në sy të të gjithëve shkeljet e bëra nga pala turke. Temat e diskutimit ishin pakicat kombëtare, shkeljen e territorit ajror, e drejta e zonës ekonomike ekskluzive dhe bashkëpunimi me Gylen.

“Askush nuk mund ta akuzojë Greqinë, e cila i është përmbajtur të gjitha marrëveshjeve dhe traktateve të mundshme.

Ju keni shkelur të drejtat ajrore me 400 fluturime mbi territorin e ishujve tanë, kërkoni pakicat kur traktati i Lozanës nuk e konfirmon këtë dhe ju gjithashtu e keni firmosur, flisni për kërkimet në det kur ndarja është bërë sipas BE dhe ju, nëse doni të jeni pjesë e saj duhet ta respektoni.

Advertisements

Ne nuk pranojmë gylenistë apo kundërshtare të qeverisjes suaj në plotësojmë traktatet e të drejtave të njeriut. Le të ecim përpara Mevlut”, e mbyll fjalën e tij ministri grek ne kulmin e deb ateve mes dy vendeve.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP