Shkencëtarët kanë zbuluar papritur një vrimë të zezë të vogël e quajtur “Unicorn”, (madhësia shumë e vogël dhe afërsia me Tokën), e cila sipas shkencëtarëve është më e vogla dhe më e afërta me sistemin tonë diellor.

Vrima e zezë ndodhet në një distancë prej 1.500 vitesh drite nga Toka, ka rreth tre herë masën e Diellit, ndërsa në orbitë rreth tij është një yll gjigand i kuq, në një sistem të quajtur V723 Mon. Studiuesit botuan në revistën Monthly Notices of the Royal Astronomical Society of Britani.

Advertisements

Vrimat e zeza, nga të cilat edhe drita nuk mund të shpëtojë, formohen kur yjet vdesin dhe bërthama e tyre shembet në mënyrë gravitacionale. Ka vrima të zeza shumë më të mëdha, të tilla si ajo në qendër të galaktikës sonë, 26,000 vite dritë larg, e cila ka një masë prej katër milion diellësh.

“Një vrimë e zezë me një masë të vogël është një befasi e madhe. “Nuk ka modele shumë të mira deri tani që shpjegojnë se si krijohet një vrimë e zezë kaq e vogël”, tha profesori i astronomisë në Universitetin Shtetëror të Ohajos, Chris Stanek.

Pavarësisht nga madhësia e tij e vogël, megjithatë, ai ushtron një efekt të mjaftueshëm gravitacional mbi yllin e tij shoqërues për të deformuar formën e tij nga sferike në të zgjatur.

Advertisements

Deri më tani, astronomët kanë gjetur në një galaktikë tjetër vetëm një vrimë të zezë më të vogël, me 2.6 masa diellore. Një grup tjetër shkencëtarësh vitin e kaluar raportuan një vrimë të zezë më afër Tokës 1000 vjet dritë larg, por astronomë të tjerë kanë pyetur nëse është një vrimë e zezë, kështu që ekzistenca e saj nuk është konfirmuar ende.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP