Dy anije janë mbytur ditën e sotme në detin Mesdhe. Reuters shkruan se nga mbytjet e anijeve 39 persona kanë humbur jetën, ndërsa deri tani janë shpëtuar 165 të tjerë. Kërkimet për emigrantët e tjerë që kanë rënë në det ende po vijojnë.

Anijet u mbytën teksa u përpoqën që të kalonin detin Mesdhe në ishullin italian të Lampedusa. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme tuniziane, Mohamed Zekri tha se anijet me emigrantë ishin nga Tunizia, ndërkohë që emigrantët e vde kur ishin nga Afrika nën-Sahariane.

Advertisements

Deri tani me qindra emigrantë nga Afrika dhe Azia kanë humbur jetën në detin Mesdhe, teksa përpiqen që të kalojnë për në Evropë për një jetesë më të mirë.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP

Advertisements