foto ilustruese

SHBA– Një tërmet i fuqishëm me madhësi 6.2 ka goditur brigjet e Vanuatut. Lëkundja u ndje 90 kilometra në perëndim të Port-Vila rreth orës 12:00 me kohën lokale të Martën, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Advertisements

Sipas DailyMail, tërmeti goditi në një thellësi prej 10 kilometrash, dhe nuk ka paralajmërime për tsunami pas tron ditjes. Lëkundja vjen më pak se një javë pasi zona u trondit nga një tërmet me madhësi 7.7, i cili shkaktoi një tsunami të vogël.

Tërmeti god iti menjëherë pas mesnatës të enjten me kohën lokale rreth 415 kilometra në lindje të Vao në Kaledonia e Re në një thellësi prej 10 kilometrash. Qeveria e SH.B.A.-së Qendra e Paralajmërimit për Tsunami në Paqësor tha se ‘valët e rrezikshme të tsunamit’ ishin parashikuar për disa brigje.

Advertisements

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP