SHBA- Anija kozmike e NASA-së, Rover Perseverance ka zbritur ditën e sotme në planetin Mars. The Mirror shkruan se pas 300 milion milje udhëtimi nga Toka në Mars, anija ka bërë sot uljen e saj të parë ‘planetin e kuq’.

Misioni i nisjes së kësaj anije është që të verifikojnë nëse ka pasur jetë në planetin Mars. Ekuipazhi i anijes do të kërkojnë në Mars për shenja jete. Disa çaste pasi u ul, anija arriti të fotografonte vendin.

Advertisements

Ndërkohë që brohoritjet e gëzimit dhe duartrokitjet e rrëmbyeshme mbushën Kontrollin e Misionit në Tokë. Rover u nis nga Kepi Canaveral Florida, korrikun e kaluar dhe udhëtimi zgjati 7 muaj.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

Advertisements

SHQIPERIA IME GRUP