Vajza e sundimtarit të Dubait që u përpoq të largohej nga vendi në 2018 më vonë u dërgoi video mesazhe sekrete miqve, duke akuzuar babanë e saj për mbajtjen “p.eng”, ndërsa kishte f.rikë për jetën.

Në pamjet e ndara me BBC Panorama, Princesha Latifa Al Maktoum thotë se komandot e dr.oguan ndërsa iku me anije dhe e ktheu përsëri në parabur.gim.

Advertisements

Mesazhet sekrete kanë ndaluar – dhe miqtë po i bëjnë thirrje Kombeve të Bashkuara të ndërhyjnë. Dubai dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë thënë më parë se ajo është e sigurt në kujdesin e familjes.

Ish-e dërguara e të drejtave të njeriut të Kombeve të Bashkuara, Mary Robinson, e cila e kishte përshkruar Latifa si një “grua të re të trazuar” pasi u takua me të në 2018, tani thotë se ajo ishte “mas.htruar tme.rrësisht” nga familja e princeshës.

Ish-Komisioneri i Lartë i KB për të Drejtat e Njeriut dhe Presidenti i Irlandës u është bashkuar thirrjeve për veprim ndërkombëtar për të përcaktuar gjendjen aktuale dhe vendndodhjen e Latifa.

Advertisements

“Unë vazhdoj të jem shumë e shqetësuar për Latifa. Gjërat kanë lëvizur përpara. Dhe kështu mendoj se duhet të hetohet,” tha ai.

Babai i Latifa, Sheik Mohammed bin Rashid Al Maktoum, është një nga krerët më të pasur të shtetit në botë, sundimtari i Dubait dhe nënkryetari i Emirateve të Bashkuara Arabe.

Videot u regjistruan për disa muaj në një telefon që Latifa iu dha fshehtas rreth një vit pas kapjes së saj dhe kthimit në Dubai. Ajo i regjistroi ato në një banjë pasi kishte derën e vetme që mund të kyçte.

Në mesazhe, ajo detajoi se si lu.ftoi kundër ush.tarëve që e morën nga anija, “duke shk.elmuar dhe lu..ftuar” dhe duke kaf.shuar krahun e një komandoje të Emirateve derisa ai bërtiti. Pasi u qetësua ajo humbi ndjenjat ndërsa po transportohej me një avion privat dhe nuk u zgjua derisa u ul në Dubai ajo po mbahej e vetme pa pasur mundësi për ndihmë mjekësore ose ligjore në një vilë me dritare dhe dyer të mbyllura dhe e ruajtur nga policia.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP