Dyqanet greke rihapën dyert sot për herë të parë këtë muaj, ndërsa vendi lehtësoi lockdownin pasi u deklaruan shifra në rënie të numrit të të prekurve nga koronavirusi.

Zëvendëskryeministri Adonis Georgiadis i bëri thirrje publikut të vazhdojë të respektojë masat e rrepta, sidomos duke shmangur grumbullimet.

Advertisements

“Nëse rregullat nuk ndiqen, ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të mbyllim dyqanet përsëri”, i tha ai transmetuesit grek Skai TV duke shtuar se ”lëvizja do të çonte në mënyrë të pashmangshme në një rritje të rasteve të reja”.

“Nuk ka asnjë mënyrë tjetër nëse hapet ekonomia dhe kjo çon në më shumë kontakte”, tha Georgiadis.

”Sidoqoftë, nëse rastet rriten, masat e bllokimit do të duhet të kthehen përsëri”, paralajmëroi ai.

Advertisements

Greqia nuk është goditur nga pandemia aq keq sa shumë vende të tjera europiane.

Dje, vendi raportoi 237 infeksione të reja brenda 24 orësh.

Deri tani vendi ka regjistruar 5 469 vdekje.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP