BUENOS AIRES, ARGENTINA - MARCH 31: General view of an empty Figueroa Alcorta avenue on March 31, 2020 in Buenos Aires, Argentina. Last Sunday President Fernandez announced an extension of the total lock down to stop spread of COVID-19 until April 13. The Coronavirus (COVID-19) pandemic has spread to many countries across the world, claiming over 38,000 lives and infecting hundreds of thousands more. Argentina has informed 25 deaths so far. (Photo by Marcelo Endelli/Getty Images)

Matt Hancock pranoi sot se ka ‘pasiguri’ nëse varianti Covid është më vdekjeprurës ndërsa paralajmëroi që njerëzit duhet të marrin masa paraprake bazuar në rrezik.

Në intervistat këtë mëngjes, Sekretari i Shëndetësisë përmendi paralajmërimet nga shkencëtarët se lloji mutant i zbuluar për herë të parë në Kent mund të ishte midis 10 dhe 50 përqind më vdekjeprurës.

Advertisements

Por pas kritikave se qeveria po trembte njerëzit para se fotografia të ishte e qartë, ai pranoi se ka ‘pasiguri’ – ndërsa këmbëngul se kjo është ‘natyra e shkencës’.

Ai dha një mesazh të zymtë atyre që shpresojnë se bllokimi mund të ndodhë në çdo kohë së shpejti, duke këmbëngulur se numrat e rasteve janë një ‘rrugë e gjatë, e gjatë, e gjatë’.

Duke folur për Sky News, Hancock tha: “Shkencëtarët mendojnë se mund të jetë më vdekjeprurëse. Ata kanë vendosur vlerësime të ndryshme…”.

Advertisements

Ai tha se ‘komunikimi i rrezikut është sfidues’ pasi mbrojti vendimin e Boris Johnson për të zbuluar lajmet mbi vdekjen në një konferencë dramatike për shtyp të premten në mbrëmje.

“Ka paqartësi për këtë. Kjo është natyra e shkencës … shumica dërrmuese e publikut e kupton këtë, ‘tha Z. Hancock.

“Ekziston rreziku që varianti i ri të jetë më vdekjeprurës. Ne e dimë se është më i transmetueshëm”.

Komentet erdhën pasi numri i përditshëm i çështjeve Covid në Mbretërinë e Bashkuar ka rënë me 18 përqind në një javë pasi ekspertët kanë hedhur poshtë pretendimet e ‘frikësuese’ të Qeverisë se një variant i koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar është më vdekjeprurës sesa lloji origjinal.

33,552 njerëz të tjerë u testuan pozitivisht për koronavirus këtë javë – një rënie me gati 10,000 nga e shtuna e kaluar. Ai e çon numrin e përgjithshëm të rasteve në MB që nga fillimi i pandemisë në 3,617,459.

Shifrat zyrtare zbuluan gjithashtu 1,348 më shumë njerëz kanë vdekur brenda 24 orëve nga testimi pozitiv për virusin – një rritje prej 4.1 përqind në 1,295 të shtunën e kaluar.

Por, në një shenjë pozitive, vala e tretë e fatkeqësive të Britanisë në Covid mund të ngadalësohet. E shtuna e kaluar solli një rritje prej 25 për qind në javë të rasteve ditore, dukshëm më e lartë se rritja e parë sot.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP