Në një kohë që të paktën 40 vende i kanë bllokuar fluturimet me Mbretërinë e Bashkuar, komisioni Evropian i ka bërë thirrje vendeve anëtare të heqin kufizimet. Nëpërmjet një deklarate, Brukseli i kërkon shteteve të BE që të lejojnë “udhëtimet e domosdoshme “ për qytetarët e BE dhe Mbretërisë së Bashkuar.

“Kufizimet nuk duhet të pengojnë mijëra qytetarë të BE dhe Mbretërisë së Bashkuar që të kthehen në shtëpitë e tyre”, tha Komisioneri Europian i Drejtësisë, Didier Reynders.

Advertisements

Më tej, Komisioni shprehet se është dakord që vendet të marrin masa parandaluese për të kontrolluar përhapjen e variantit të ri të virusit, por shtoi se duhet “përjashtime të koordinuara”.

Ambasadorët e BE pritet të mblidhen gjatë pasdites që të diskutojnë për masa të koordinuara.

Franca ka bllokuar gjithë trafikun hyrës nga Mbretëria e Bashkuara qysh prej të dielës, pasi Britania konfirmoi variantin e ri të coronavirus që po përhapej me shpejtësi në Londër dhe në jug të Anglisë.

Advertisements

Po ashtu edhe Gjermania ka shtuar kufizimet për udhëtimet nga Mbretëria e Bashkuar deri në datën 6 janar. Shumica e vendeve të Europës Perëndimore kanë pezulluar rrugët e transportit me Britaninë.

Spanja dhe Portugalia njoftuan të hënën se do të pezullonin fluturimet më Mbretërinë e Bashkuar duke nisur nga e marta dhe Zvicra ka ndaluar hyrjen e pasagjerëve nga Mbretëria e Bashkuar, ndërsa qytetarët që kanë hyrë pas datës 14 dhjetor do duhet të izolohen për 10 ditë.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP