Home Jetë dhe Stil Red Bull paguan 550 milion € për themeluesit, merr shumën marramëndëse shpikësi i familjes së pijeve. Si u bën Yoovidhya dhe Mateschitz, njerëzit më të pasur në planet

Red Bull paguan 550 milion € për themeluesit, merr shumën marramëndëse shpikësi i familjes së pijeve. Si u bën Yoovidhya dhe Mateschitz, njerëzit më të pasur në planet

0
Red Bull paguan 550 milion € për themeluesit, merr shumën marramëndëse shpikësi i familjes së pijeve. Si u bën Yoovidhya dhe Mateschitz, njerëzit më të pasur në planet

Kompania, e cila është e njohur gjithashtu për ekipin e saj të garave Formula One dhe sponsorizimin e sporteve ekstreme, ka paguar 211.4 milion € për familjen e Chaleo Yoovidhya, shpikës i pijeve, i cili vdiq në vitin 2012.
AUSTRI- Kompania e pijeve energjike Red Bull ka paguar më shumë se 550 milion euro (493 milion £) për themeluesit e saj, duke përfshirë familjen e një ish-fermeri Thai të rosave i cili shpiku pijen në vitin 1976.

Kompania, e cila është e njohur gjithashtu për ekipin e saj të garave Formula One dhe sponsorizimin e sporteve ekstreme, ka paguar 211.4 milion € për familjen e Chaleo Yoovidhya, shpikës i pijeve, i cili vdiq në vitin 2012.

Advertisements

343 milion euro të tjera iu dhanë Dietrich Mateschitz, një biznesmen austriak i cili në vitin 1987 bëri partneritet me Yoovidhya për të promovuar Red Bull jashtë shtetit.

Advertisements

Pije, e cila premtoi t’u jepte klientëve të saj “krahë”, i ktheu të dy burrat në multibilionerë. Yoovidhya, i cili lindi nga prindër të varfër emigrantë kinezë në provincën veriore Tailande të Phichit, ishte bërë personi i tretë më i pasur i Tajlandës me një pasuri të vlerësuar prej 5 miliardë dollarësh (3.7 miliardë funte) para se të vdiste në moshën 88 vjeç në 2012.

Mateschitz, një ekspert i marketingut farmaceutik që udhëtonte rregullisht në Tajlandë bleu 49% të aksioneve në 1987, ku më pas vendosi të ndryshonte formulën për të përmbushur standardet ndërkombëtare të pijeve dhe e prezantoi atë në të gjithë botën.

76-vjeçari vlerësohet të ketë një pasuri prej 27.5 miliardë dollarësh, duke e bërë atë personin më të pasur në Austri dhe brenda 60 njerëzve më të pasur në planet.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP