Ilaçi i quajtur ”baricitinib” dhe i tregtuar me emrin “Olumiant”, është një medikament relativisht i ri për artritin reumatoid, i cili është vënë në dispozicion vetëm 3 vitet e fundit.

Tabletat ditore zvogëlojnë vdekjet me 71 për qind te ata me sëmundje të moderuar ose të rëndë, thonë studiuesit.

Advertisements

Ky ilaç është një “armë e fuqishëm” në luftën kundër koronavirusit dhe më e rëndësishmja është se funksionon tek të moshuarit.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP

Advertisements