Izraeli do të vendosë një bllokim të ri kombëtar, duke u bërë vendi i parë në botë që merr një masë të tillë për të përmbajtur përhapjen e koronavirusit, për herë të dytë.

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se masat do të sillnin një çmim të rëndë për të gjithë ne, por vendi u përball me një rritje me 4,000 infeksione të reja ditore.

Advertisements

Një ministër ka dhënë dorëheqjen për të protestuar kundër kufizimeve që mbivendosen me festivale të rëndësishme hebreje.

Ministri i Strehimit Yaakov Litzman, i cili drejton një parti hebraike ultra-ortodokse, tha se masat do të parandalonin popullin hebre që të festonte festat e tyre fetare, duke përfshirë Yom Kippur, ditën më të shenjtë të kalendarit hebre, në 27 shtator.

Ai gjithashtu kërcënoi të tërhiqte partinë e tij nga koalicioni qeverisës.

Advertisements

Vendi ka parë 1,108 vdekje nga Covid-19 dhe më shumë se 153,000 infeksione të konfirmuara, sipas një liste globale të mbajtur nga universiteti amerikan Johns Hopkins.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP