Mbrëmjen e kësaj të martë kryeminitri shqiptar, Edi Rama dhe homologu i tij grek, Kyriakos Mitsotakis do të zhvillojnë një takim sa i përket çështjes së detit dhe konflikit që Greqia ka me Turqinë. Mirpo teksa deri dje kishte pritshmëri të larta nga pala greke për vizitën e Ramës në Athinë, takimi i këtij të fundit me presidentin turk Erdogan shkaktoi shqetësim për qeberinë greke, shkruajtën dje mediat vendase.

Analizat dhe komentet në mediat greke janë të shumta për raportet mes Shqipërisë dhe Turqisë.

“Politika e jashtme shqiptare e “ndarë”- ky është titulli i njërës prej analizave në vendin fqinj, ku komenton lëvizjet e politikës shqiptare për cështjen e kufirit detar me Greqinë.

“Në vitin 2020, politika e jashtme shqiptare mund të përshkruhet ende si “e ndarë”, një fakt që degradon rrjedhën e aspiratave politike ndërkombëtare të vendit. Qysh në vitin 2003, kandidatura e Shqipërisë për pranimin në Bashkimin Evropian u zyrtarizua në Këshillin Evropian të Selanikut. Mbështetja greke për kursin evropian të Shqipërisë vazhdon deri më sot, me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut që fillojnë negociatat zyrtare për pranimin në BE. Në të njëjtën kohë, vendi u bashkua me NATO-n, me Shqipërinë që u bë një anëtare zyrtare që nga viti 2009. Bazuar në kursin e mëposhtëm, normalizimi i marrëdhënieve Greko-Shqiptare u konsiderua i nevojshëm në të dy anët e kufirit. Në të njëjtin vit, bashkëpunimi dy-vjeçar i zhvilluar përmes lulëzimit të përgjithshëm politik dhe diplomatik të marrëdhënieve Greko-Shqiptare u duk se dha rezultate.

Dy vjet negociata midis dy qeverive për deklarimin e kufijve detarë, dhe veçanërisht për përcaktimin e Zonës Ekonomike Ekskluzive të të dy vendeve, në fund Gjykata Kushtetuese në Shqipëri e rrëzoi.I pyetur nga një gazetar në lidhje me çështjen dhe pikëpamjen e tij mbi përfshirjen e Turqisë, Berisha u përgjigj Absolutisht. Nuk ka dyshim. Njëqind për qind. Duke komentuar lëvizjet e fundit të Greqisë për zgjerimin me 12 milje në detin Jon, Edi Rama shprehu hapur mbështetjen e tij. Ai deklaroi se “Greqia, si çdo vend anëtar i Konventës (i Kombeve të Bashkuara për Ligjin e Detit), ku lejohet gjeografikisht dhe me kusht që të drejtat e sovranitetit të një shteti tjetër të mos shkelen, gëzon të drejtën për t’u zgjedhur. Bazuar në pozicionet e mëparshme, politika e jashtme shqiptare sot duket shumë më në përputhje me interesat greke. Por bashkëpunimi paralel me Turqinë mund të konsiderohet mjaft problematik.

Në një intervistë të fundit, Rama vlerësoi rrjedhën e bashkëpunimit shqiptaro-turk dhe konsideroi se kthimi i vendit të tij në një aleat strategjik të Ankarasë është një nga arritjet më të rëndësishme të qeverisë së tij. Presidenti i tanishëm Ilir Meta gushtin e kaluar miratoi një paketë bashkëpunimi ekonomik dhe ushtarak me Forcat e Armatosura Turke , duke komentuar se Përmes kësaj marrëveshjeje, një kontribut financiar jepet në blerjen e mallrave dhe shërbimeve për qëllime ushtarake. Prandaj, ndërveprimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë ndikohet pozitivisht. Çdo kontribut financiar për institucionet shtetërore mund të ketë një efekt pozitiv. Por me ndikimin turk duke u rritur nga kompanitë e fuqishme, te hidrocentralet apo bankat, Shqipëria gradualisht po “dorëzohet” te turqit.”- ka shkruar media greke, Pollsandpolitics.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP