Një ditë pas aksi dentit tra gjik në Tiranë-Elbasan, ku vd iqën dy vajza dhe 2 të tjera po lu ftojnë për të jetuar në spitalin Ushtarak, detaje tra gjike janë zbuluar.

Burime për Dosja.al bëjnë me dije se 4 vajzat, që po udhëtonin në mjetin tip “Volskwagen” me targa AA 409 VE ishin nisur drejt Korçës për të festuar ditëlindjen e Denisa Dibrës, 25 vjeç, një nga të pla gosurat e aks identit. Festa e planifikuar nga shoqet e Dibrës u kthye në mort, pasi ato u përpl asën nga shoferi, Behar Pema, i cili ishte i de hur dhe po kryente manovra të rrez ikshme në rrugë.

Advertisements

Po të njëjtat burime i thanë Dosja.al se drejtuesi i mjetit nuk ka frenuar në momentin e përpl asjes. Ekspertiza paraprake ka zbuluar se mjeti tip “Benz” me targa AB 209 AD, nuk ka ndaluar në rrugë. Shoferi Behar Pema, go diti nga pas makinën ku po udhëtonin katër vajzat, ishte me shpejtësi 160 km në orë dhe mbi të gjitha thuhet se ai nuk ka frenuar.

Denisa Dibra, është e bija e gazetarit të RTSH në Shkodër, Edmond Dibra. Në gjendje të rëndë për jetë është edhe Nervida Garunja, 24 vjeçe, e cila në dëshminë paraprake në polici ka thënë se “Behar Pema po kryente manovra në rrugë, ecte dhe nuk mbante drejtimin”.

Ndërkohë që të dy vajzat janë në terapi intesive, ato kanë marrë pla gë të shumta në të gjithë trupin, dhe janë nën vëzhgim të vazhdueshëm nga mjekët e Spitalit të Tra umës. Dy vik timat, Lusinda Garunja, 19 vjeç dhe Xhaneta Qallia, 18 vjeç, të cilat ishin pasagjere në pjesën e pasme të makinës, nga ku erdhi dhe goditja e fortë e makinës tip “Benz”. Lusinda Garunja dhe Nervida Garunja ishin motra dhe mikesha me dy vajzat Dibra e Qallia.

Advertisements

Aks identi ndodhi dje mbrëma, ku në dalje të Tunelit të Kërrabës në Elbasan, dy vajzat ngelën të bllokuara në makinë, dhe u desh ndërhyrja e zjar rfikëses me mjetet prerëse për të nxjerrë vajzat nga mjeti i dëmtuar. Më shumë se 30 minuta, kaluan dy vajzat në makinë, ndërsa Garunja e Qallia humbën jetën në spitalin e Elbasanit. Shkaku kryesor i aksi dentit tra gjik dyshohet se ka qenë shpejtësia tej normave dhe gjendja e de hur e shoferit të “Benzit”. Behar Pema, 58 vjeç pas dy testeve të alko olit kanë dalë mbi normën 0.93 mg/l testi i parë dhe 0.99 mg/ l testi i dytë. I cilësuar si përgjegjës për tra gjedinë ai është arr estuar nga policia dhe do të përballet me ligjin për dy akuza. E para, “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe e dyta “Drejtimi i mjetit në mënyrë të parregullt” që solli edhe vd ekjen e dy të rejave dhe pla gosjen e rëndë të dy të tjerave.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP