Ministrja e Shendetesise, Ogerta Manastirliu ka qene sot ne nje takim me epidemiologët e Tiranës, që po përballojnë gjurmimin dhe hetimin epidemiologjik në një prej vatrave më të nxehta në vend.

“Përgatitemi për përballimin e vjeshtë-dimrit, me forcimin e kapaciteteve, duke nisur nga aseti ynë më i çmuar, burimet njerëzore”- tha ajo.

Sipas saj, vendimi i fundit i qeverisë eshte miratimi i “300 punonjësve të dedikuar për spitalet që priten të hapen dhe për planin tonë afatmesëm në kuadër të përgjigjes të situatës të shkaktuar nga COVID19”.

Ministrja beri apel te forte per bashkepunim dhe ndergjegjesim te secilit qytetar ne lufte me kete virus te padukshem.

“Duhet secili te beje te veten, te zbatoje masat e thjeshte, distancen, mbajtjen e maskes aty ku distanca nuk eshte e mundur dhe higjiene personale”- tha ajo, duke shtuar se vatra e perhapjes se virusit po behen masivisht festat, ditelindjet dhe ceremonite mortore, edhe pse keto me akt normativ jane tashme te ndaluara per te evituar grumbullimet.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP