Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis sot në parlament deklaroi se Greqia do të zgjerojë kufirin detar me 6- 12 milje në detin Jon.

Ai bëri me dije se për këtë është informuar edhe ministri i Jashtëm Nikos Dendias, ndërsa shtoi se ai do të zhvillojë shumë shpejt një vizitë në Tiranë.

Advertisements

Kaq u desh që të ndizej debati politik dhe mediatik. Pas kësj deklarate ka ardhur reagimi i kryeministrit Edi Rama.

Rama është ngacmuar nga një komentues në rrjete sociale i cili i ka shkruar se ujërat detare ia ka falur Greqisë. Përgjigja e kryeministri ishte me tone të forta ironie, ku thekson se nuk falen detet e tokat si rroba.

Mirëpo zbulohet se para deklaratës së Mitsotakis në parlament, ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias i cili së shpejti do të vizitojë Tiranën telefonoi dje Ramën.

Advertisements

“Në një bisedë telefonike me Kryeministrin e Shqipërisë, @ediramaal, diskutuam marrëdhëniet bilaterale midis Greqisë dhe Shqipërisë dhe zhvillimet në rajonin tonë”, shkruan në twiiter Dendias.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP